Harry Potter

Strona zawierająca informacje o powieści Harrego Pottera

OPIS POSTACI

brak komentarzy

Harry Potter – jedenastoletni czarodziej, sierota, syn Lily i Jamesa Potterów, przeżył atak Lorda Voldemorta, choć nikt nie wie, jak to było możliwe. Po tym ataku została mu na czole charakterystyczna blizna w kształcie błyskawicy. Został przekazany pod opiekę swojej jedynej rodzinie – Dursley’om. Niski, chudy, nosi ciągle połamane okulary. Ma wiecznie zmierzwione, bujne czarne włosy, które bardzo szybko mu odrastają, i intensywnie zielone oczy. Rozumie mowę węży, przejawia, początkowo nieświadomie, zdolności magiczne. Dowiaduje się, że jest czarodziejem, zostaje przyjęty do Hogwartu – szkoły dla czarodziejów. Jest chłopcem pogodnym i radosnym, mimo iż opiekunowie często karzą go bez powodu zamknięciem w komórce pod schodami, nie kupują mu nowych rzeczy i wyszydzają go. Odziedziczył po rodzicach duży majątek, jednak jest rozsądny i oszczędny. Zaprzyjaźnia się z Hagridem, Ronem i Hermioną, jest ufny, lojalny i koleżeński. Ma także dość lekceważący stosunek do szkolnych regulaminów. Szybko przekonuje się, że dzięki temu, że przeżył atak Voldemorta, jest bardzo sławny. Nie wykorzystuje tego jednak, zachowuje się jak zwykły chłopiec. Jest bardzo dobry w sporcie – w quidditchu. Jego największymi wrogami są uczeń Draco Malfoy i profesor eliksirów Severus Snape.

chłopiec

Ron Weasley – najbliższy przyjaciel Harry’ego, poznają się w pociągu do Hogwartu. Płomiennorudy, wysoki, chudy i piegowaty. Jest najmłodszy spośród pięciu braci, ma młodszą siostrzyczkę. Pochodzi z ubogiej rodziny, nie stać go było na sowę, dlatego dostał w spadku po bracie starego szczura Parszywka. Jest bardzo ambitny, porywczy, nadwrażliwy na swoim punkcie i boi się, że nie dorówna swoim braciom. Koleżeński i uczynny, bardzo kocha swoją rodzinę.

ron

Neville Longbottom – kolega ze szkoły Harry’ego, młody czarodziej. Wyjątkowo niezdarny chłopiec, wciąż gubi swoją ropuchę Teodorę, pakuje się w najróżniejsze kłopoty. Bojaźliwy, uległy, niezbyt dobrze się uczy, dobry jest tylko z zielarstwa, zupełnie nie radzi sobie z lataniem na miotle. Niewysoki, gruby, z pyzatą, wiecznie zatroskaną buzią.

nevil

Draco Malfoy – zarozumiały młody czarodziej. Ma bardzo jasne włosy, jest arogancki i niegrzeczny. Jego ojciec pracuje w Ministerstwie Magii. Przyjaźni się z Crabbem i Goylem, osiłkami, których traktuje jak swoich goryli. Początkowo chciał zaprzyjaźnić się z Harrym, jednak gdy Harry odrzucił jego propozycję, stał się jego zaciekłym wrogiem.

draco

Hermiona Granger – najbliższa przyjaciółka Harry’ego i Rona. Pochodzi z rodziny mugoli (nikt z rodziny nie był czarodziejem). Ma gęste brązowe włosy i wystające przednie zęby. Mądra, rozsądna i bardzo pilna dziewczynka. Bardzo dobra uczennica, ma najlepsze stopnie ze wszystkich przedmiotów, każdej nowej rzeczy uczy się jako pierwsza. Przed rozpoczęciem nauki zna wszystkie podręczniki na pamięć. Wymądrza się i popisuje swoją wiedzą, ale jednocześnie jest także bardzo uczynna i przyjacielska. Zaprzyjaźnia się również z Hagridem.

hermiona

Lord Voldemort – potężny czarnoksiężnik, dawny uczeń Hogwartu. Zamordował rodziców Harry’ego, nie udało mu się jednak zabić małego dziecka. Stracił swą moc i zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach, ale jednak nie umarł. Usiłuje powrócić do życia i zemścić się na Harrym.

lord

Severus Snape – nauczyciel w Hogwarcie, uczy eliksirów. Ma czarne oczy i czarne tłuste włosy do ramion, a także haczykowaty nos i ziemistą cerę. Zawsze ubiera się na czarno, nosi długą pelerynę. Jest niemiły, cyniczny i złośliwy, nie cierpi Harry’ego i zawsze stara się mu dogryźć.

snape

Minerwa McGonagall – profesorka w Hogwarcie, zastępczyni dyrektora, uczy transmutacji (zamieniania jednych przedmiotów lub stworzeń w inne); potrafi zamieniać się w burą kotkę. Wysoka, chuda, ma czarne włosy, zawsze uczesana w kok, nosi okulary. Bardzo zasadnicza, zdecydowana, zachowuje się sztywno i nieprzystępnie, ale jest ze wszech miar godna zaufania. Bardzo lubi Harry’ego, choć raczej tego nie okazuje.

Mcgonagall

Rubeus Hagrid – gajowy, mieszka na skraju Zakazanego Lasu w Hogwarcie. Ponieważ nie ukończył nauki w Hogwarcie, złamano mu różdżkę, ale wciąż ma jej kawałki i posługuje się nimi potajemnie. Ponad dwa razy wyższy od zwykłego człowieka i niebywale silny, ma gęstą brodę i długie, splątane włosy. Jest dość naiwny i prostoduszny, ale uczciwy. Jego obsesją są dzikie zwierzęta i potwory, marzy o wyhodowaniu smoka. Jest bezgranicznie oddany Dumbledore’owi. Zaprzyjaźnia się z Harrym, Ronem i Hermioną.

hagrid

Albus Dumbledore – stary, bardzo mądry i potężny czarodziej, dyrektor Hogwartu. Ma długie siwe włosy i brodę do pasa, nosi okulary-połówki, zza których widać przenikliwe, mądre oczy. Uczniowie bardzo go szanują, ponieważ jest sprawiedliwy i tolerancyjny. Opiekuje się Harrym i zawsze mu pomaga.

Albus_Dumbledore

Lily Potter – mama Harry’ego Pottera, oddała za niego życie podczas walki z Voldemortem. Po jej śmierci powierzono opiekę nad Harrym jej siostrze Petunii, która nie posiada zdolności magicznych.

Lily000

James Potter – ojciec Harry’ego Pottera, zginął razem z żoną podczas walki z Voldemortem. Cieszył się wielkim szacunkiem, był poważany i lubiany.

james potter

Vernon Dursley – mugol (osoba niepotrafiąca czarować); gruby mężczyzna z sumiastymi wąsami, pracuje jako kierownik fabryki świdrów. Boi się magii, nie pozwala nawet o niej wspominać w swojej obecności. Prowadzi normalne, nudne życie, ma syna, którego rozpieszcza i pozwala mu na wszystko. Ciągle narzeka, jest rozgoryczonym, znudzonym życiem człowiekiem, zawistnym i zazdrosnym.

vernon

Petunia Dursley – siostra pani Potter, mamy Harry’ego; mugolka (osoba niepotrafiąca czarować), mieszka w mieście Little Whinging w hrabstwie Surrey w Anglii przy Privet Drive 4. Ma męża Vernona i syna Dudleya. Drobna, chuda blondynka z długą szyją. Udaje, że nie miała nigdy siostry. Nie lubiła Potterów i nie utrzymywała z nimi kontaktu, nie znosi Harry’ego. Rozpieszcza swojego syna, pozwala mu na wszystko, jest całkowicie bezkrytyczna w stosunku do jego zachowań. Boi się czarodziejów, nie pozwala nawet wspominać o magii w swojej obecności, prowadzi nudne życie mieszczanki, zajmuje się domem i synem. Jest zazdrosna, zawistna, nietolerancyjna i ograniczona. Lubi podglądać i krytykować, czuje się lepsza od wszystkich innych.

petunia

Dudley Dursley – syn Petunii i Vernona Dursleyów. Niebywale rozpieszczony, otyły chłopiec, uwielbia gry komputerowe i oglądanie telewizji. Głupi i bezczelny chłopiec, pozbawiony ambicji i szacunku do innych. Często naśmiewa się z Harry’ego i bije go, wykorzystując swoją pozycję w domu.

dudley

 

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Reddit
 • blogmarks
 • Blogosphere News

Komentowanie wyłączone.